Ознакування

Проєкт ДІАЗ "Стара Умань"
Ознакування історичних будівель
(Для переходу на сторінку дослідження тицьніть зображення)

 


 

Про проєкт

     Розширені версії текстів для дошок були опубліковані у блозі 21 жовтня 2020 р. (готель Ново-Європейський). Це було зроблено для створення посилання та перетворення його в QR-код, який поміщено на дошку. Перші дошки встановлено 19 листопада 2020 р. на готель Ново-Європейський та готель "Регіна".
     Ідея створення ознакування історичних будівель Умані не нова. Ознакування практикують у великих туристичних містах України, таких як Львів, Одеса, Київ та ін. Для Умані цю ідею почали активно обговорювати в рамках проєкту ReHERIT. Так як час реалізації цього проєкту затягувався, адміністрація заповідника вирішила розпочати розробку ознакування паралельно. Значна частина ідей, виголошених працівниками заповідника на зібраннях стейкхолдерів в рамках проєкту ReHERIT, були втілені у власному проєкті. На думку адміністрації заповідника, ознакувальні дошки будуть доповнювати інформаційні пілони, підготовка до встановлення яких триває. Станом на 30 березня 2021 р. біля об'єктів, що ознаковуються проєктом ReHERIT, залиті бетоном фундаменти та встановлено по 3 металевих штирі для кріплення конструкції.
    Проєкт заповідника здійснюється без залучення ґрантових коштів та стороннього фінансування, але доброчинне виготовлення дошок підтримується (див. Тепер колишня лазня Ямпольського буде ознакована дошкою з антивандального матеріалу)
    Основою для інформаційного наповнення стали історичні дослідження Владислава Давидюка. Тексти містять лише підтверджену джерелами інформацію з використанням цитування. Робота над дослідженням вулиць міста Умані, велась істориком більше 10 років (з 2009 р.). Були залучені матеріали з джерел, що містяться у фондах Уманського краєзнавчого музею, Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Центрального державного історичного архіву України, м.Київ (ЦДІАК України), Державного архіву Черкаської області та іноземних архівів.
    Дошки виготовлені з пластику та припасовані до стін будівель відповідними кріпленнями, розташованими у кутках пластини. Для трьох будівель (готель Ново-Європейський, готель "Регіна" та Гранд-готель "Савой") дошки виготовлені у розмірах стандартного аркушу для друку - формат А4, а наступні - форматом А3. Саме розмірами формату А4 планувалось ознаковувати будівлі, але в процесі розробки стало зрозуміло, що доречнішим буде більший формат.
    Також, в процесі роботи над ознакуванням наступних будівель, було вирішено додати герб міста Умані та обрамлення вміщеної інформації у вигляді двох паралельних ліній.
    На дошці вміщено: герб міста; фото або малюнок, що ілюструє вигляд будівлі в найдавніший, з можливих для використання, періодів; логотип заповідника, біля якого розташовано назву заповідника та міністерства, до відання якого він належить; основний текст - короткий виклад історії будівлі, де зазначені ключові та цікаві факти; додатковий текст - інформація про автора тексту та запрошення відвідати заповідник; два QR-коди (з посиланням на розширену версію історії будівлі з усіма відомими фотографіями та іншим; з посиланням на профіль заповідника у facebook); обрамлення у вигляді двох паралельних ліній.

    Станом на 30 березня 2021 р. не встановлено таблички лише на дві будівлі: Готель "Франція" та Прибутковий будинок. Вулиця Небесної Сотні, 17/1

________________________

   Використані матеріали історичних досліджень уманського краєзнавця і директора ДІАЗ «Стара Умань» Владислава Давидюка:

  • Подорож вулицями старої Умані / В.М. Давидюк. – 2-ге вид., допов. – Умань: ВПЦ «Візаві», 2018. – 527 с. 
  •  Історія уманських вулиць: вулиця Жовтневої революції та площа Леніна. Випуск 1 / В.М. Давидюк // – Умань : Видавець «Візаві», 2011. – 215 с.
  • Давидюк В.М Історія уманських вулиць: вулиця Коломенська, вулиця Леніна та вулиця Піонтковського. Випуск 2 / В.М. Давидюк // – Умань : ВПЦ «Візаві», 2012. – 236 с.
  • Історія уманських вулиць: вулиця Радянська, вулиця Садова та вулиця Рафаїла Чорного. Випуск 3 / В.М. Давидюк // – Умань : ВПЦ «Візаві» (Видавець «Сочінський»), 2014. – 428 с.

    Дизайн та оформлення ознакувальних дошок і блогу -  науковий співробітник Євген Гуменюк.



Коментарі